O projekcie
Ślepe podpisy to zestaw algorytmów, które są wykonywane przez trzech użytkowników: odbiorcę, podpisującego i weryfikatora. Celem odbiorcy jest uzyskanie elektronicznego podpisu pod wybraną przez siebie wiadomością, w taki sposób, że podpisujący nie powinien poznać tej wiadomości. Znajdują one głównie zastosowanie m.in. w elektronicznych walutach. Wykorzystując ślepe podpisy bank nie jest w stanie śledzić użytkownika elektronicznego banknota. Podpisy te znajdują również zastowanie w elektronicznych wyborach czy innych technologiach chroniących prywatność użytkowników.
Zastosowania te w naturalny sposób są związane z elektronicznymi dokumentami tożsamości i ich użyciem w e-administracji. Dokumenty są połączeniem kart inteligentnych i tradycyjnych dokumentów tożsamości. Karty te, z racji swej budowy, zwiększają bezpieczeństwo systemów informatycznych. Izolowane środowisko wykonujące algorytm, skutecznie zwiększa koszt jaki musi ponieść adwersarz w celu złamania systemu. Bezpieczeństwo to jest jednak obarczone pewnym kosztem. Urządzenie te korzystają z niewielkich mikroprocesorów, które są mocno ograniczone obliczenio i pamięciowo.
Celem projektu jest odpowiedzenie na następujące pytania. Czy istniejące schematy ślepych podpisów są aplikowalne dla systemów wykorzystujących karty inteligetne? Czy można je ulepszyć? Czy istnieją inne i lepsze rozwiązania?
W ramach projektu planowane są następujące działania: - przegląd istniejących w literaturze schematów ślepych podpisów, - analiza pod kątem implementacji tych schematów na kartach inteligentnych, - opracowanie efektywnych schematów spełniających wymagania specyficzne dla systemów z kartami inteligentnymi, - implementacja opracowanych schematów na kartach inteligentnych.