5 o'clock z kryptografią
spotkania dla licealistów i nie tylko

Kontunuując "Reflektor" z III LO zapraszam na spotkania online w piątki o 17:00-17:45 na Zoomie. Na początek -- pasjonujący temat technik kryptograficznych w informatyce. Ale to tylko pocżątek, wiele jest pasjonujących kierunków rozwoju technik informatycznych -- i tematów na pasjonujące piatki.

Mirosław Kutyłowski, prof. dr hab., Katedra Podstaw Informatyki, Politechnika Wrocławska

Anonimowa Komunikacja

Prezentujący: prof. Mirosław Kutyłowski
prawdopodobnie wrzesień 2022
Link do spotkania, passcode podany w Szkole

Nowa formuła:

planujemy rozszerzyć spotkania na Webinarium prowadzone przy współpracy z PTI. Z tego powodu zapewne przejście na inną platformę dla obsługi uczestników z całej Polski. Z powodu kolizji terminów zapowiadane spotkanie 20 maja nie odbędzie się. Następne spotkanie we wrześniu.

Kilka słów o temacie:

Komunikacja elektroniczna, nawet zaszyfrowana, zazwyczaj zdradza kto z kim się komunikuje. Niekiedy stanowi to cennne źródło informacji dla adwersarza -- czy to chodzi o wywiad gospodarczy, klasyczne cyberataki, a wreszcie zastosowania takie jak głosowanie drogą elektroniczną. Narzędzia takie jak TOR dają pewną ochronę. Ale: mają swoje ograniczenia. Jak funkcjonują, jakie są realne mocne i słabe strony -- to jest tematem planowanego spotkania.

Kryptowaluty

Prezentujący: prof. Mirosław Kutyłowski
6.05.2022, godz. 17.00 - 17:45
Link do spotkania, passcode podany w Szkole

Kilka słów o temacie:

Kryptowaluty to niewątpliwie jeden z ciekawszych wynalazków naszych czasów. Ma zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Bez względu na to, po której stronie stoimy, należy dostrzec wiele niezwykle intrygujących mechanizmów technicznych umożliwiających funkcjonowanie kryptowalut. Warto o nich rozmawiać, bo szereg z nich może zmienić funkcjonowanie systemów IT -- i niekoniecznie chodzi tu o kryptowaluty.

Ciemna strona kryptografii - kleptografia, czyli jak okraść Cię z klucza do podpisów cyfrowych

Prezentujący: prof. Mirosław Kutyłowski
29.04.2022, godz. 17.00 - 17:45
Link do spotkania, passcode podany w Szkole

Kilka słów o temacie:

Jak widzieliśmy, narzędzia służące do budowy bezpiecznego kanału w Internecie (tunelu) mogą wcale nie gwarantować deklarowanego bezpieczeństwa. Dzięki ingerencji w kod tylko po jednej stronie, adwersarz może usyskać bezpieczny dostęp do klucza sesyjnego. Tym samym poufność i integralność tunelu (takiego jak VPN) stanie się złudą, a mechanizm kryptograficzny gwarantuje, że będzie to przestępstwo doskonałe.

W kolejnej odsłonie zajmiemy się podpisami elektronicznymi. Na początku zobaczymy jak działają klasyczne podpisy, takie jak popularne ostatnio EdDSA i przekonamy się dlaczego dają tak silne gwarancje.

A chwilę potem o tym jak wszystko może pójść złą drogą -- jak adwersarz może zdobyć Twój klucz do podpisywania.

Kryptografia - przyjaciel i podstępny wróg

Prezentujący: prof. Mirosław Kutyłowski
22.04.2022, godz. 17.00 - 17:45
Link do spotkania, passcode będzie podany w Szkole

Kilka słów o temacie:

Silną kryptografię traktuje się jako cudowny środek zabezpieczajacy komunikację elektroniczną. Rzeczywiście: dane krażą w systemach IT i łatwo mogą dostać się w złe ręce. Silne szyfrowanie, silne uwierzytelnianie, podpisy elektroniczne ... obiecują postawić tamę Ciemnej Stronie informatyki.

Ale czy jest tak w istocie? Nie do końca: Ciemne Moce mogą zaszyć się w silnej kryptografii i perfidnie wykorzystać nasze zaufanie.