Katedra Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania (K28)

Badania

W Katedrze prowadzone są badania naukowe w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja oraz w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika.

Prowadzone badania podstawowe obejmują: optymalizację, teorię sterowania, identyfikację i modelowanie systemów, a także badania stosowane obejmujące: przemysłowe sieci komputerowe, systemy cyberfizyczne, komputerowe systemy sterowania, inteligentne systemy automatyki, w tym inteligentne budynki i miasta, sensorykę, diagnostykę i prediagnostykę oraz przetwarzanie obrazów w systemach sterowania, zagadnienia tzw. Przemysłu 4.0, a w tym Internetu Rzeczy (IoT, IIoT), systemy mechatroniczne, w tym związane z dronami i obiektami wielowirnikowymi, jak również wspomaganie badań biomedycznych .

Badania prowadzone są w czterech pracowniach Katedry: Pracowni Automatyki, Modelowania i Mechatroniki, Pracowni Systemów Dyskretnych, Pracowni Sterowania i Optymalizacji, Pracowni Systemów Wizyjnych i Sterowania.

Dydaktyka

Katedra prowadzi wiele specjalności na studiach I i II stopnia na kierunkach Informatyczne Systemy Automatyki (ISA), Automatyka i Robotyka (AiR) oraz Zaufane Systemy Sztucznej Inteligencji (studia II stopnia).

Współpraca z przemysłem

Katedra prowadzi szeroką i aktywną współpracę z firmami i przedsiębiorstwami. Utrzymuje wieloletnią współpracę badawczo-wdrożeniowo-dydaktyczną z wieloma firmami, w tym z Siemens, ASTOR, KGHM, Huta „Cedynia”, Transition Technologies-Control Solution, Procom System, CEMAR, VIESSMANN, VOLVO IT, Toyota Motor Manufacturing Poland, Neurosoft, Teleste.

Współpraca międzynarodowa

Katedra prowadzi również aktywną współpracę międzynarodową, skutkującą wspólnymi publikacjami i realizacjami grantów, która obejmuje: Niemcy (RWTH Aachen, Fraunhofer-Gesellschaft München, Otto von Guerricke University Magdeburg), Kanadę (University of Manitoba, Concordia University), Czechy(Politechnika Czeska w Pradze), USA (University of Arizona w Tucson), Szwecję (KTH Royal Institute of Technology in Stockholm), Holandię (Eindhoven University of Technology) oraz Hiszpanię (Universidad de Las Palmas de Gran Canaria, Universidad de Malaga, Universidad de Almeria), Węgry (Obuda University), Włochy (University of Genova), Australię (University of Technology w Sydney), Austrię (University of Applied Science w Hagenbergu) i Japonię (Utsunomiya University, Chuo University).

Katedra Systemów i Sieci Komputerowych (K32/W04)

Katedra Systemów i Sieci Komputerowych jest samodzielną jednostką na wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Została ona utworzona w 2002 roku na podstawie uchwały Senatu Politechniki Wrocławskiej i decyzji Rektora, którzy podjęli decyzję o przekształceniu Wydziałowego Zakładu Systemów i Sieci Komputerowych w Katedrę o tej samej nazwie. Od początku istnienia Katedra kierowana była przez prof. Andrzeja Kasprzaka, od 2019 roku kierownikiem Katedry jest Prof. Michał Woźniak.

Badania

Prace badawcze pracowników Katedry skupiają się na problemach związanych z budową komputerowych systemów wspomagania decyzji, optymalizacją oraz projektowaniem złożonych systemów teleinformatycznych, analizie danych , uczeniu maszyn oraz optymalizacji sieci komputerowych.

Dydaktyka

Studia doktoranckie, staże zagraniczne, kształcenie w języku angielskim, wykłady naukowców z zagranicy, trzy specjalności na kierunki Informatyka techniczna (w tym jedna w języku angielskim), specjalność na kierunku Teleinformatyka, współprowadzenie kierunki Sztuczna Inteligencja. W ramach studiów katedra współpracuje z IBM, EMC, CISCO, Microsoft.

Dzięki praktycznemu kształceniu umiejętności, absolwenci prowadzonych specjalności są poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy, gdyż posiadają szeroką, interdyscyplinarną wiedzę, umożliwiającą rozwiązywanie nietypowych problemów.

Współpraca z przemysłem

Oferta w zakresie współpracy z przemysłem obejmuje sporządzenie opinii o innowacyjności, ekspertyzy, business intelligence, analizy przedwdrożeniowe, nadzory nad projektem, strategie informatyzacji, projekty systemów i sieci komputerowych. Oferujemy usługi dotyczące wykonywania ekspertyz, analiz i doradztwa w zakresie szeroko rozumianej informatyki i teleinformatyki.

Katedra Informatyki i Inżynierii Systemów (K44)

Badania

W Katedrze Informatyki i Inżynierii Systemów prowadzone są badania z zakresu zastosowań metod analizy systemowej do projektowania systemów informatycznych, modelowania i identyfikacji obiektów o różnej naturze, projektowania informatycznych systemów wspomagania decyzji, modelowania obiektów podejmowania decyzji.

Katedra prowadzi aktywną działalność badawczą dotyczącą także problemów rozwoju i badań stacjonarnego i mobilnego Internetu i sieci Web oraz Internetu Rzeczy (IoT) w tym prowadzone są prace badawcze dotyczące jakości i bezpieczeństwa systemów i sieci informatycznych.

Ponadto również realizowane są badania podstawowe i rozwojowe z zakresu analizy, modelowania i projektowania technicznych narzędzi semantycznej komunikacji i interakcji użytkownika z systemami informatycznymi oraz inteligentnym otoczeniem.

Dydaktyka

Opiekujemy się kierunkiem Inżynieria Systemów (studia I i II stopnia) oraz współtworzymy kierunek Informatyka Stosowana (studia I i II stopnia) . Uczesticzymy również w kierunku Computer Science (studia I stopnia w języku angielskim) i Computer Engineering (studia II stopnia w języku angielskim). Prowadzimy również studia podyplomowe.

Współpraca z przemysłem

Wyniki prowadzonych w Katedrze prac badawczych znajdują zastosowanie w inżynierii biomedycznej, w narzędziach do przetwarzania obrazów, w robotyce, w inteligentnych systemach wspomagania decyzji z wykorzystaniem algorytmów eksploracji wiedzy. Współpraca z podmiotami gospodarczymi dotyczy również zagadnień dotyczących analizy i zapewnienia jakości i bezpieczeństwa dostarczanych rozwiązań informatycznych, czy też użyteczności systemów interaktywnych.

Katedra Informatyki Stosowanej (K45)

Badania

W Katedrze prowadzimy badania naukowe w dziedzinie dziedzinie nauk inżynieryjno - technicznych w dyscyplinie nformatyka techniczna i telekomunikacja, skupiając się na informatyce technicznej.

Główne obszary naszych zainteresowań wiążą się z następującymi hasłami: Nauka o Danych (ang. Data Science), Inteligencja Kolektywna, Inżyrierii Wiedzy, Wyjaśnialna Sztuczna Inteligencja, Inżynieria Oprogramowania, Empiryczna Inżynieria Oprogramowania, Eksploracja Repozytoriów Oprogramowania (ang. Mining Software Reprositories), Ewaluacja i Poprawa Produktów i Procesów Wytwarzania Oprogramowania, Zwinne Wytwarzanie Oprogramowania, Modelowanie Oprogramowania, Reprodukowalność Badań Naukowych, Bazy Danych, Bezpieczeństwo Komputerowe, Informatyka Śledcza, Blockchain.

Dydaktyka

Dydaktykę prowadzimy na kierunku Informatyka Techniczna (studia I i II stopnia) oraz na specjalnościach Inżynieria Oprogramowania oraz Projektowanie Systemów Informatycznych (studia II stopnia).

Współpraca z przemysłem

Współpracujemy z wieloma firmami z różnych sektórów zarówno w ramach realizacji grantów badawczych (np. grantów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), dydaktyki (np. z firmą Capgemini), jak i realizowanych prac doktorskich.

Katedra Podstaw Informatyki (K68)

Badania

W Katedrze prowadzimy badania w informatyce teoretycznej, informatyce technicznej oraz w matematyce. Głównymi obszarami naszych zainteresowań informatycznych są Algorytmika (którą uważamy za esencję informatyki), Bezpieczeństwo Komputerowe, Kryptografia, Optymalizacja Dyskretna i Ochrona Prywatności. Zajmujemy się również Matematyką Dyskretną, Teorią Mnogości, Teorii Miary i Topologią.

W badaniach informatycznych stosujemy ścisłe i dowodliwe metody. Symulacje komputerowe traktujemy tylko jako narzędzia wspomagające nasze badania.

Dydaktyka

Opiekujemy się kierunkiem Informatyka Algorytmiczna (studia I i II stopnia). Na drugim etapie studiów oferujemy dwie specjalności: Algorytmika oraz Computer Security (studia II stopnia w języku angielskim). Współpracujemy również w organizacji studiów II stopnia na kierunku Big Data Analytics na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.

Współpraca z przemysłem

Współpracujemy z sektorem bankowym w zakresie zapewniania procedur bezpieczeństwa oraz przetwarzaniem dużych zasobów informacyjnych.

Współpraca międzynarodowa

Prowadzimy współpracę międzynarodową. Jej efektami są wspólne publikacje z naukowcami z Austrii, Chin, Francji, Izraela, Niemiec oraz USA oraz np. z firmy Google. Czynnie uczestniczmy w międzynarodowych konferencjach informatycznych.