Grafy hamiltonowskie (twierdzenie Ore i Dirac'a);
obejrzyjcie
Euler and Hamiltonian Paths and Circuits
Twierdzenie Ore: Jeżeli w grafie prostym $G$ o $n \geqslant 3$ wierzchołkach zachodzi nierówność
$\deg(v)+\deg(u)\geqslant n$
dla każdej pary niesąsiadujących wierzchołków $u$, $v$, to graf $G$ posiada cykl Hamiltona.
Szkic dowodu. Załóżmy, że twierdzenie to nie jest prawdziwe dla grafu $G=(V,E)$. Niech $n=|V|$.
Krok 1. Zauważmy, że twierdzenie to jest prawdziwe dla grafu pełnego $(V,[V]^2)$. Zatem jeśli do grafu $G$ będziemy dodawali kolejne nowe krawędzie to w pewnym momencie otrzymamy graf z cyklem Hamiltona. Załóżmy, że tymi krawędziami są $e_1,\ldots,e_{k+1}$. Wtedy $G^*=(V,E\cup\{e_1,\ldots, e_{k}\})$ nie jest hamiltonowski, ale
$G^{**}=(V,E\cup\{e_1,\ldots, e_{k+1}\})$ ma cykl Hamiltona. Niech $e=e_{k+1} = \{u,v\}$. Co wiemy o grafie $G^*$?. Otóż:
(1) nie jest hamiltonowski (2) warunek $\deg(v)+\deg(u)\geqslant n$ jest spełniony (dlaczego ?) (3) mamy drogę $u=x_1, x_2, \ldots, x_n = v$ (bo w $G^{**}$ mamy cykl - wyrzućmy z tego cyklu krawędź $e$).
Krok 2. Przyglądamy się znalezionej drodze $x_1, x_2, \ldots, x_n$ w grafie $G^*$.
Niech $A = \{i\in\{1,\ldots,n\}: \{x_1,x_i\} \in E^*\}$, $B = \{i\in\{1,\ldots,n\}: \{x_i,x_n\} \in E^*\}$ ($E^*$ to krawędzie grafu $G^*$). Wtedy $A,B\subseteq \{2,\ldots,n-1\}$ oraz $|A|+|B|\geqslant n$.
A teraz proszę spojrzeć na Zadanie 24. Znajdujemy $i\in\{2,\ldots,n-2\}$ takie, że $x_i \in B$ oraz $x_{i+1}\in A$. A z tego już bez trudu konstruujemy cykl długości $n$.