Department of Fundamentals of Computer Science
Art. 26. 1. Tytuł profesora może być nadany osobie, która uzyskała stopień doktora habilitowanego lub osobie, która nabyła uprawnienia równoważne z uprawnieniami doktora habilitowanego na podstawie art. 21aArt 21a umożliwia m.in. zatrudnianie wysokiej klasy naukowców z krajów nie posiadających stopnia dr hab. i nadawanie im uprawnień dr hab.oraz:
KOMENTARZ: Warunek ten ma nadzwyczaj istotne znaczenie. Wniosek kandydata, który po uzyskaniu stopnia dra hab. nie prowadził działalności naukowej znacznie przewyższającej poziom sprzed habilitacji ma niewielkie szanse powodzenia. KOMENTARZ: Warunki te mogą nie być spełnione w sytuacjach wyjątkowych – np. osoba pracująca w Google Inc. w jednostce, która nie ma statusu instytucji naukowej, prowadzi tam badania naukowe, jednak badania te są finansowane ze środków własnych firmy, i nie odbywała stażów naukowych w innych instytucjach naukowych. Osoba taka nie może ubiegać się o tytuł profesora.
- raz w charakterze promotora w przewodzie doktorskim zakończonym nadaniem stopnia oraz
- raz w charakterze promotora pomocniczego w przewodzie doktorskim zakończonym nadaniem stopnia lub uczestniczy w charakterze promotora w otwartym przewodzie doktorskim, oraz
- dwa razy w charakterze recenzenta w przewodzie doktorskim lub w przewodzie habilitacyjnym lub w postępowaniu habilitacyjnym – z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
KOMENTARZ: Należy zwrócić uwagę na drugi warunek: dla uniknięcia wątpliwości lepiej jest zagwarantować spełnienie go literalnie: Kandydat powinien sprawować opiekę nad doktorantem w trakcie prowadzonego postępowania.
autoreferat, w języku polskim i w języku angielskim, przedstawiający:
- osiągnięcia naukowe lub artystyczne,
- osiągnięcia w zakresie opieki naukowej i kształcenia młodej kadry, w tym informacje o:
- zakończonych nadaniem stopnia doktora przewodach doktorskich, w których osoba ta uczestniczył w charakterze promotora lub promotora pomocniczego,
- otwartych przewodach doktorskich, w których osoba ta uczestniczy w charakterze promotora,
- sporządzonych recenzjach w przewodach doktorskich, postępowaniach habilitacyjnych lub przewodach habilitacyjnych
- działalność popularyzującą naukę lub sztukę;
Należy pamiętać, że „za dorobek naukowy uważa się również wybitne, zrealizowane osiągnięcia projektowe, konstrukcyjne lub technologiczne”.