Podstawowe informacje
Kurs ten jest przedmiotem wybieralnym przeznaczonym dla studentów 3 roku (5 semestru) studiów
I stopnia na kierunku Informatyka Algorytmiczna. Obejmuje on wykład (30 h), ćwiczenia (15 h) oraz laboratorium (15 h).
Rozkład zajęć:
- Wykład
- Środa, 1115–1300, s. 41 bud. C-4
- Ćwiczenia
- Wtorek TN/TP, 1315–1500, s. D3.1 bud. C-16
- Laboratorium (mgr inż. Błażej Wróbel)
- Wtorek TN/TP, 1515–1655, s. 317.4 bud. D-1
- Wtorek TN/TP, 1705–1845, s. 317.4 bud. D-1
Opis kursu (karta przedmiotu): INP002276Wcl.pdf
Zasady zaliczenia kursu
Zaliczenie grupy kursów składa się z dwóch części: zaliczenia laboratorium i kolokwium końcowego.
Zaliczenie laboratorium
- Na laboratoriach studenci prezentują rozwiązania zadań z list przygotowanych do kursu. Rozwiązania obejmują implementację, otrzymane wyniki oraz – jeśli jest wymagane – sprawozdanie.
- Rozwiązania wszystkich zadań oraz sprawozdania powinny być samodzielnie opracowane przez studenta.
- Dla każdej listy określone będą zadania, których realizacja jest warunkiem jej zaliczenia. Warunkiem zaliczenia laboratorium jest zaliczenie wszystkich list zadań.
- Dla każdego zadania określona będzie liczba punktów do zdobycia. Liczba punktów przyznana za rozwiązanie zadania zależeć będzie od jego jakości i kompletności.
- Prowadzący może zażądać modyfikacji oddawanych kodów źródłowych oraz zadawać pytania sprawdzające, czy student opanował zagadnienia związane z prezentowanym rozwiązaniem. Odpowiedź studenta na zadane pytania ma wpływ na liczbę punktów uzyskaną za rozwiązanie.
- Za rozwiązania zadań oddane w terminie uważa się rozwiązania oddane najpóźniej na zajęciach określonych jako termin realizacji danej listy.
- Liczbę punktów uzyskanych za rozwiązania oddane po terminie realizacji, ale nie później niż do końca kolejnych zajęć, mnoży się przez 0,5. Za rozwiązania oddane jeszcze później student otrzymuje 0 pkt.
- Terminy realizacji list zadań ulegają przedłużeniu o okres usprawiedliwionej nieobecności. Okres ten może ulec przesunięciu w trudnych przypadkach losowych (prowadzący ustala ze studentem indywidualny termin).
- Końcowa punktacja z laboratorium jest sumą punktów uzyskanych za rozwiązania zadań z list. Łącznie na laboratorium można uzyskać 60 punktów + 5 punktów dodatkowych.
- Punktacja z laboratorium nie podlega poprawianiu po zakończeniu zajęć.
- Kwestie tu nieustalone określa prowadzący laboratorium.
Zasady obowiązujące na ćwiczeniach
- Zasadniczym celem ćwiczeń jest ułatwienie studentom samodzielnej pracy nad opanowaniem materiału w czasie całego semestru.
- Wykładowca ogłasza z wyprzedzeniem listy zadań do samodzielnego rozwiązania. Na ćwiczeniach studenci prezentują rozwiązania zadań oraz wyjaśniane są wątpliwości dotyczące rozwiązań. Decyzję odnośnie wyboru zadań do rozwiązania podejmuje prowadzący.
- Za zaprezentowanie poprawnego rozwiązania zadania na ćwiczeniach student otrzymuje 1 lub 2 punkty z aktywności, w zależności od jakości rozwiązania lub trudności zadania. Punkty z aktywności doliczane są do końcowej punktacji z kursu.
Kolokwium końcowe
- Kolokwium końcowe odbędzie się na ostatnim wykładzie.
- Na kolokwium jedyną dopuszczalną pomocą naukową jest kartka formatu A4 podpisana w taki sposób, aby z odległości 2 metrów dało się ustalić jej właściciela. Oprócz tego student nie ma prawa mieć żadnych innych kartek, książek i innych pomocy. Kartki z treścią zadań i miejscem na rozwiązania oraz brudnopisy dostarcza wykładowca.
- Z kolokwium można uzyskać maksymalnie 40 punktów.
Prawa autorskie
Odpowiedzi na kolokwium oraz rozwiązania zadań na laboratorium (w tym sprawozdania), których autorstwa prowadzący nie może ustalić (przypadek, gdy studenci
porozumiewają się w trakcie kolokwium lub przedkładają rozwiązania zadań o identycznej formie), lub w których nie zostały wyraźnie oznaczone źródła pochodzenia wykorzystywanych fragmentów (brak odpowiednich cytowań lub informacji o wygenerowaniu przez dostępne narzędzia, w tym AI), nie mogą być punktowane i są traktowane jako „brak odpowiedzi” / „nieoddane zadanie”.
Ocena końcowa z kursu
- Końcowa liczba uzyskanych punktów \(P\) jest sumą punktów z laboratorium \(L\) i z kolokwium końcowego \(K\) powiększoną o liczbę punktów z aktywności na ćwiczeniach \(A\), zgodnie ze wzorem \(P = L + K + A\).
- Warunkiem koniecznym zaliczenia grupy kursów jest zaliczenie laboratorium. Wówczas końcowa ocena wyznaczana jest w następujący sposób:
\[
ocena = \begin{cases}
2.0 & \texttt{if } \ P \lt 50 \\
3.0 & \texttt{if } \ P \in [50,60) \\
3.5 & \texttt{if } \ P \in [60,70) \\
4.0 & \texttt{if } \ P \in [70,80) \\
4.5 & \texttt{if } \ P \in [80,90) \\
5.0 & \texttt{if } \ P \ge 90 \\
\end{cases}
\]
- Ocena celująca jest przyznawana z inicjatywy prowadzących w przypadku wyjątkowych osiągnięć studenta.